1950-ben forradalmi változást hozott a restaurációs fogászatban a Bowen-féle műgyanta és a fogszínű tömőanyagok, a kompozitok megjelenése.
Tudta, hogy a kompozitok zsugorodásáért a műgyanta a felelős?
A monomerek külön-külön a térben több helyet foglalnak el, mint amikor a polimerizáció során egy szilárd hálóvá kapaszkodnak össze.
Logikus! Nem?!
Viszont egyáltalán nem vígasztaló, hogy ezt tudjuk… A megjelenése óta küzdenek a gyártók is és a felhasználók is a műgyanta kötés közbeni zsugorodásával.
Itt a zsugorodás 6 következménye:
1.Postoperatív érzékenység
2.Széli elszíneződés
3.Szekunder káriesz
4.Zománcszélek letörése
5.Tömőanyag elválása a kavitás aljától
6.Mikrorések kialakulása
A kiküszöbölésére, de legalább a csökkentésére sokáig a szervetlen töltőanyag összetétel változtatása, illetve a töltőanyag részarányának a növelése volt az egyetlen lehetőség.
Jöttek is a kezdeti sikerek, a lineáris zsugorodás mértékét egészen 3% körüli értékig sikerült csökkenteni.
Azonban itt évekre megállt a tudomány.
Ha tovább növelték a szervetlen töltőanyag részarányt, akkor már morzsalékonnyá vált az anyag, ha szemcseméretet változtatták, akkor megváltozott a tömőanyag karaktere: polírozhatósága, keménység, kopásállósága, stb.
Évek múltán jött az áttörés: hozzányúltak a mátrixhoz! A Kulzer is! És nem is kicsit! Kidobtuk a bis-GMA-t és lecseréltük TCD-re!
Addig sokan eljutottak, hogy növelni kell a monomerek méretét és akkor majd kisebb utat kell megtenniük a polimerizáció közben a másik monomerig, ergo kisebb lesz az anyag térfogatvesztése kötés közben.
Ugyanakkor olyat kellett alkotni, ami megőrzi az anyag fizikai paramétereit is meg még ráadásul használható marad a konvencionális bondokkal is!
És még egy ok, amiért érdemes elgondolkodni a jó minőségű polimerizációs lámpa beszerzésén és a bis-GMA mentes kompozitokra történő váltáson: hőhatásra, a nyál enzimatikus hatásaira a bis-GMA-t tartalmazó kompozitokban szabadon maradt monomerekből bisfenol-A szabadulhat fel, aminek ösztogénszerű hatásairól finoman szólva is nem a legpozitívabban nyilatkoznak…
(“Bisphenol A in dental sealants and its estrogen like effect” Indian J Endocrinol Metab. 2012 May-Jun; 16(3): 339–342.
doi: 10.4103/2230-8210.95660)
A megoldás a triciklo-dekán uretán monomer. Szép név, de mi a lényege? Az, hogy mindazt tudja, amit fenn elvárásként megfogalmaztunk és vele valóban továbblehetett csökkenteni a polimerizációs zsugorodást.
A Kulzer azonnali megoldás kínál a Charisma Topaz vagy a Charisma Diamond személyében! Mindkét kompozit univerzális, és a mátrixa TCD.
Az esztétikája? Győződj meg róla Dr. Tóvári György esetének bemutatásán keresztül, az alábbi fotók alapján!
1.kép Kiindulási állapot
2.kép A preparáció utáni állapot
3.kép A végső helyreállítás Charisma Topaz tömőanyaggal