Legfrissebb bejegyzésünkben olyan elengedhetetlen tippekről olvashat, amikkel mindezeket elfelejtheti.
Miért fontos a pontos lenyomat?
Mert ez a fogorvosi rendelő és a fogtechnikai laboratórium közötti információ átadás egyetlen csatornája.
Amennyiben itt sérül, torzul az információ, akkor hiába dolgozott egymástól függetlenül hibátlanul a fogorvos, illetve a fogtechnikai laboratórium, a fogpótlás nem lesz és nem is lehet pontos és tökéletes.
Ekkor kezdődik meg a “bűnbak keresés”, ami gyakran a két szakma szembenállásának egyik oka, miközben mindkét fél abban érdekelt, hogy ez csapatmunka legyen és a páciens elégedetten távozzon. Terjessze ismerősei körében a rendelő jó hírnevét, ami új megrendelőket, bővülő vendégkört eredményez.
A legjobb reklám mindig szájhagyomány útján terjed!
A lenyomatvétel főbb kihívásai:
1. Probléma – az időfaktor
A pontos lenyomatvétel talán legnagyobb “ellensége” a páciensek által kierőszakolt rövid határidő. Amikor valaki elszánja magát a “fogcsináltatásra”, akkor minél gyorsabban szeretné a végleges fogpótlást a szájában tudni.
Ez gyakran már az elején kompromisszumok sorára kényszerítheti a kezelőorvost. Ebben a vonatkozásban az egyik legfontosabb negatív befolyásoló tényező a fogak előkészítése után azonnal készülő lenyomat.
A preparálás során szinte elengedhetetlen, különösen subgingivális preparációs határ esetén, a gingiva szél sérülése, ami természetesen vérzéssel jár.Gyakran arra sincs idő, hogy ezt a vérzést megfelelően csillapítsuk, hát még a megfelelő sulcus tágításra!
2. Probléma – milyen anyagot válasszak?
A fentiek miatt fontos a lenyomatanyag hidrofilitása, az a tulajdonság, amelynek köszönhetően nedves környezetben is megfelelően meg tud folyni, azaz a nem tökéletesen száraz felületen is egyenletesen el tud oszlani.Ennek az elvárásnak
- A felületaktív anyaggal kezelt addíciós szilikonok
- Az anyagukban már hidrofil tulajdonságú alginátok és
- A magas árkategória miatt kevésbé elterjedt poliéterek felelnek meg.
Ez az a három lenyomatanyag csoport, ami a precíziós – szituációs lenyomatok készítésére alkalmas.Az alginátokat azonban a víztartalmuk miatti zsugorodásuk következtében a hétköznapi gyakorlatban leggyakrabban antagonista lenyomat készítésére használjuk.
3. Probléma – milyen technikát válasszak?
A lenyomatvételi technika szempontjából két nagy csoportot különböztetünk meg:
- Kétidejű kétfázisú vagy korrekciós
- Egyidejű egy-illetve kétfázisú vagy szendvics, más néven double mix lenyomatokat.
Az első esetben két rövidebb munkafázis követi egymást, míg a második csoport esetén egy lépésben történik a lenyomat vétel.
Az A-szilikonokat a kötésidejük szempontjából két csoportra oszthatjuk:
- normál és
- rövid (Quick, Speed, stb.) kötésidővel rendelkezőkre.
Mindkét csoportnak megvannak az előnyei, illetve hátrányai. A fogorvosok, a munka tempójuknak, a habitusuknak megfelelően választják egyik vagy másik csoportot, de többnyire nem tartanak mindkettőt a rendelőben. Ennek az a következménye, hogy egyes esetekben nem megfelelő anyagot használnak a megfelelő indikációra, ami stresszhelyzetet eredményezhet.
Két tipikus stresszhelyzet:
- Amennyiben valaki egyidejű kétfázisú lenyomatvételi technikával használ gyors kötésű anyagot, akkor előfordulhat, hogy az alaplenyomat anyag már elkezd kötni, mire a lenyomatvételi kanalat pozícionálni tudnánk a szájban.
- Egy hiperszenzitív páciens esetén a normál kötésű lenyomatanyagot túl sokáig kellene mozdulatlanul a szájban tartani a deformáció elkerülése érdekében, amit szinte lehetetlen teljesíteni.
A megoldás – Variotime!
A Variotime lenyomatanyag család az Kulzer szabadalmi védelme alatt álló Advanced Termasense System (ATS) komponensének köszönhetően egyesíti a normál és a gyors kötésű szilikonok előnyös tulajdonságait.
Hosszú feldolgozási idő és rövid szájban tartási idő. Ez minden fogorvos és minden páciens álma!
Mi megvalósítottuk!
Ráadásul a feldolgozási idő 1 és 2:30 perc között rugalmasan változik, ezzel az anyag alkalmazkodik a fogorvos munkastílusához és az adott szituációhoz, illetve pácienshez.
Kétidejű kétfázisú (korrekciós) lenyomatvétel esetén két rövid munkafázisban készíthető el a lenyomat, ugyanakkor egyidejű kétfázisú lenyomatvétel esetén sem kell attól tartani, hogy a már fentebb említett probléma jelentkezne!
Ezt szemlélteti az alábbi video:
A Variotime család az összes ISO felosztás szerinti csoportba tartozó konzisztenciában kapható:
- putty
- heavy tray
- közepes konzisztenciájú Monophase
- három hígan folyó (Medium flow, Light flow és Extra Light flow)
- harapás regisztráló szilikon Variotime Bite néven, ami ráadásul szkennelhető!
A különböző konzisztenciák kombinációjával mindenki tökéletes lenyomatot készíthet minden indikációban, bármely lenyomatvételi technikával – ahogy ígértük: stresszmentesen.